SKUTIKO TURBO-MAX DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

10-10-2018

 

Parodoje „Ką pasėsi...2018“, UAB „Dotnuva Baltic“ stende lankytojai galėjo susipažinti su firmos GREAT PLAINS diskiniu skutiku TURBO-MAX, kuris turi vertikalius banguotus diskus. Jis priskiriamas vertikalaus dirvos purenimo technologijai. Dauguma dabar laukuose dirbančios technikos - plūgai, skutikai, kultivatoriai - priklauso mašinoms, kur darbinės dalys (noragelis) horizontaliai perstumia ir apverčia ar sutrupina seklesnį ar gilesnį dirvos sluoksnį. Judant dirvoje horizontalia kryptimi, noragai ar norageliai užglaisto esančius dirvoje sliekų ar augalų šaknų padarytus vertikalius kanalus, tuo pablogindami drėgmės judejimą, lietaus vanduo kaupiasi lauko paviršiuje, o sausros metu vanduo iš gilesnių sluoksnių nepakyla į viršutinį sluoksnį. Dirvos dirbimo mašinos savo svoriu sutankina giliau esančius nepurentus sluoksnius, formuodami dirvos padus. Ariant metai iš metų tuo pačiu gyliu susiformuoja arimo padas. Bearimineje technologijoje panašiai susiformuoja skutimo padas. Sutankinti dirvos sluoksniai trukdo vystytis augalo šaknų sistemai, dėl to mažeja derliai. Mašinos su vertikalaus dirvos purenimo noragėliais leidžia purenti dirvą ir išvengti pado suformavimo. Skutiko banguotieji diskai įsiskverbdami į dirvą kiek pastumia dirvą į šonus, išjudindami visą paviršinį sluoksnį.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Purenant sferiniais ar kūginiais diskais, gaunamas banguotas purenamo sluoksnio dugnas - tarp diskų lieka nepurentos dirvos kauburėlis. Vertikalaus purenimo skutiko konstrukcijoje, diskai eileje sumontuoti kas 19 cm., o dvi eilės banguotų diskų supjausto ir supurena 9,5 cm pločio juosteles.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Po supurentu sluoksniu lieka nesutankinta dirva su atvirais kanalais.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Dirvos purenimo intensyvumą galima padidinti pasukant diskų sekciją 6 laipsniais nuo važiavimo krypties, tuomet dideja šoninis dirvos pastūmimas. Banguotieji diskai leidžia purenti dirvą nuo 3-5 cm iki 12 cm gyliu (palyginimui sferiniai ir kūginiai diskai paprastai dirba nuo 6-8 cm iki 15 cm gyliu). Sujudintą dirvą trupina pirštuotieji volai ir užbaigia listelinis volas.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Vienodai sekliai supurentoje dirvoje išbyrejusi augalų bei piktžolių sėkla turi geresnes salygas sudygti. Tai labai aktualu laukams po rapsų nuėmimo. Giliau supurenus dirvą tradiciniais skutikais, daug rapsų sėklų užpilama ir patenka į gilius sluoksnius, iš kurių nesudygsta ,bet lieka gyvybingos. Po kelių metų kitas dirvos purenimas iškelia sėklą į paviršių, rapsai sudygsta ir tampa priemaiša kitiems augalams, reikalaujanti papildomo purškimo sunaikinimui. Kadangi banguotieji diskai mažai maišo dirvos sluoksnius, net ir giliau supurentoje dirvoje didesnė dalis pabirų atsiranda paviršiniame sluoksnyje ir geriau sudygsta.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Kita dirvų skutimo paskirtis - sumaišyti ražienas ir augalines liekanas su dirvožemiu norint paspartinti jų mineralizaciją ir tolygiau paskirstyti dirvos sluoksnyje. Vertikalūs diskai po darbo palieka dirvos paviršiuje daugiau augalinių liekanų (ypač sekliai purenant), nei sferiniai ar kūginiai diskai, bet pakartotinas pravažiavimas labai gerai paruošia dirvą.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Dar viena skutikų funkcija - kiek galima išlyginti lauko paviršių nuo technikos suformuotų vėžių. Sekliai dirbant išjudinami maži dirvos kiekiai ir užpilti gilias technologines vėžes po vieno važiavimo - neįmanoma.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Rekomenduotinas atskiras gilių technologinių vėžių purenimas kitomis mašinomis. Labai įdomus ir neįprastas yra skutiko TURBO-MAX pirštuotas volas, kuris trupina diskų sujudintą dirvą. Atskiros volo sekcijos yra laisvai pakabintos ant skutiko rėmo ir spaudžia dirvą tik savo svoriu - nereguliuojamos. Sekcijoms sutikus kliutį (akmuo dirvos paviršiuje ar pan.), jos pakyla į viršų ir po to nusileidžia. 2018 m. sausros išdžiovintą dirvą skutiko volai visada gerai sutrupindavo.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Skutiko darbą užbaigia galinis listelinis volas, kuris įsiskverbia į purią dirvą, trupina grumstus ir frakcionuoja dirvą palikdamas paviršiuje didesnius grumstelius, o giliau - smulkesnę frakciją. Dirva lieka puri. Tradicinių skutikų galiniai diskiniai ar žiediniai volai spaudimu gerai trupina sausą, grumstuotą dirvą, bet sutankina drėgnos dirvos paviršių. Labai patogus belaipsnis skutiko darbo gylio reguliavimas. Pakėlimo - nuleidimo cilindrų eiga fiksuojama paspaudus vožtuviuką ir stabdant tepalo padavimą. Sukant rankeną su sriegiu keičiasi atstumas tarp vožtuviuko ir plokštės, tuo pačiu nustatomas nuleidimo aukštis.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Vienodam, per visą darbinį plotį, purenimo gyliui užtikrinti sulankstomo skutiko šoninės sekcijos pastoviai gauna spaudimą hidrauliškai perduodamą nuo sunkesnės centrines dalies. Todėl ir kietoje dirvoje diskai vienodai gerai įsigilina į dirvą.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Kur 2018 m. vasarą dirbo skutikas TURBO-MAX? Tai buvo Šakių , Alytaus , Jonavos , Kauno , Kėdainių , Panevežio, Joniškio , Pasvalio , Biržų , Ignalinos rajonai. Viso aplankėme 18 ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių. Kokie pastebejimai ir rezultatai gauti skirtinguose regionuose? Pradėjome dirbti anksti pavasarį, kai dar dirvos paviršius buvo nepakankamai pradžiūvęs. Lengvoje dirvoje drėgmė netrukdė dirvai trupėti.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Bet sunkesnė dirva pavasarį trupėjo nepakankamai, prasčiau maišėsi su ražiena. Vėliau, kiek pradžiūvus dirvai, kokybė labai pagėrėjo. Sekliai purenant laukus, kur blogai peržiemojo kviečiai, siekėme paruošti dirvą vasarinių kviečių išsėjimui, paliekant kiek įmanoma likusius žieminius kviečius.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Sekliai purenant išsaugojome pavasarinę dregmę ir net kalvų viršunėse vasariniai kviečiai sudygo labai gerai. Purenant sunkesnės dirvos lauką po žieminių rapsų nuėmimo lauko paviršiuje matosi rapsų stiebai, bet jų šaknys nutrauktos, augalą galima ranka iškelti į paviršių. Būtina salyga - purenimo kryptis turi būti įstrižai buvusioms augalų eilutėms. Po dviejų įstrižų važiavimų purenimo kokybė dar geresnė. Lengvoje dirvoje po rapsų užteko vieno važiavimo geram rezultatui gauti.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Purenimo kokybė laukuose po kviečių priklausė nuo dirvožemio tipo ir važiavimo greičio. 2018 m. dirvos javapjūtės metu beveik visoje Lietuvoje buvo labai sausos. Dažnai tradicinė technika sunkiose dirvose negalėjo dirbti, o vertikalūs diskai visada įsigilindavo. Jeigu nustačius maksimalų 12 cm gylį pirmam važiavimui pasiekdavome 8 cm purenimo gylį (labai kieta gilesnių sluoksnių dirva), tai antru važiavimu supurendavome 12 cm gyliu. O kaip diskai atlaikė susidūrimus su akmenimis? Labai gerai! Kai lauke vyrauja iki 19 cm dydžio akmenys, darbo metu girdisi garsas nuo jų susidurimo su diskais ir kartais lauko paviršiuje rasdavome perskeltus akmenis.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Nuo susidūrimo su dideliais akmenimis saugojo kiekvienos diskų sekcijos spyruoklinė apsauga - lenkta plokštė.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Per visą demonstravimo laikotarpį nuo susidūrimo su akmenimis buvo palenkti (bet ne sulaužyti) ir galėjo toliau dirbti 3 diskai. Sunkiau pasiekti labai gerą kokybę sekėsi laukuose su labai skirtingu dirvožemiu kalvotose vietovėse – apačioje durpės, ant kalvos - sunkus molis. Važiavimo metu galima keisti tik diskų pastatymo kampą, nors gerai būtų mažinti purenimo gylį durpėje ir didinti sunkiame molyje. Galios poreikis skutikui pasiekti kokybę priklausė nuo dirvožemio ir reljefo. 6 m. pločio diskinis skutikas gerai dirbo važiuojant 10-14 km\val. greičiu lygiame lauke su 300AG traktoriumi, bet kalvotoje dirvoje kartais neužtekdavo ir 360AG traktoriaus.

SKUTIKO TURBO-MAX  DEMONSTRAVIMAI. 2018 m. vasara

Priežiūra ir aptartnavimas: po kiekvieno demonstravimo su ūkininkais ir traktorininkais aptarinėjome skutiko darbo rezultatus ir techninį aptarnavimą. Beveik visi minėjo paprastą reguliavimą, gerą darbo kokybę, patogų aptarnavimą - reikia tik sutepti guolius.

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką