Savaeigis purkštuvas nebėra prabangos ženklas

29-10-2015

Dažno ūkininko planuojamų pirkinių sąraše – purkštuvas, nes sezono metu šiai technikai darbo tikrai nestinga. Tik kokį rinktis – savaeigį ar prikabinamą prie traktoriaus? Į ką atsižvelgti jį renkantis? Specialistų teigimu, naujausių technologijų savaeigiai purkštuvai padeda sumažinti purškimo išlaidas bei kokybiškai nupurškia pasėlius net ir vėjuotomis dienomis.

Daugiausia dirbanti technika
„Stambesniuose ūkiuose purkštuvas yra daugiausia dirbanti žemės ūkio technika. Dėl to naujas pasėlių purškimo technologijas rinkai siūlantys savaeigių purkštuvų gamintojai atsižvelgia tiek į purškimo kokybės reikalavimus, tiek ir į veiklos sąnaudų mažinimo galimybę“, – teigia žemės ūkio techniką šalies rinkai tiekiančios bendrovės „Dotnuvos projektai“ vadybininkas Algimantas Gyvis. Intensyviai ūkininkaujant, purkšti pasėlius tenka nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Iki pirmųjų šalčių ūkininkai stengiasi nupurkšti herbicidais naujai užsėtus žieminių javų bei žieminių rapsų laukus. Pavasarį prasideda didysis pasėlių purškimas tiek siekiant apsaugoti augalus nuo piktžolių, tiek nuo ligų. Anksti pavasarį taip pat purškiamas skystas azotas, mikroelementai ir karbamidas. Kai kuriuose ūkiuose sezono metu purkštuvai dirba be sustojimo. Ypač ši priemonė reikalinga vabalų mėgstamiems rapsams – juos purkšti tenka dažnai. Tas pats laukas gali būti purškiamas iki dešimties kartų. Jei turi 1000 hektarų, intensyviai dirbi ir sieki maksimumo, tai purkštuvas nupurškia iki 10 tūkst. hektarų per sezoną. Ne atsitiktinai dideli ūkiai vis dažniau renkasi savaeigius purkštuvus – atskiras mašinas, skirtas būtent šiam darbui.

Nebėra prabangos ženklas
Daugelis Lietuvos ūkininkų naudoja prikabinamus purkštuvus, tačiau yra nemažai ūkių, kurie jau turi arba svarsto įsigyti savaeigį purkštuvą. Šią techniką ūkininkai renkasi dėl gero manevringumo, aukščio, sijų pločio ir ilgaamžiškumo, purškimo technologijų. Prieš gerą dešimtmetį savaeigis purkštuvas Lietuvos laukuose buvo tikra retenybė. Šiandien jį įsigyti svarsto dažnas stambesnį ūkį valdantis šeimininkas. Savaeigis purkštuvas, anot  „Dotnuvos projektų“ atstovo, šiandien jau nebėra prabangos ženklas. Rinkdamiesi savaeigį purkštuvą, ūkininkai pirmiausia turėtų atkreipti dėmesį į šios technikos gamintojo patikimumą. „Tai turi būti patikima, laiko išbandyta technika. Jei penkerius metus naudota, 50 tūkst. hektarų nupurškusi mašina neturi suvirintų dalių, purkštuvas tebėra puikios būklės – vadinasi, jis yra patikimas. Pirmas „Agrifac“ purkštuvas Lietuvoje pradėjo dirbti prieš 5 metus. Tai pakankamas laiko tarpsnis išbandyti ir įvertinti tokią sudėtingą techniką. Jei purkštuvas dirbo patvariai, konstrukcijos elementai nesusidėvėjo lyginant su kitų gamintojų, purškimo sistema veikė tiksliai ir efektyviai, reiškia, kad investicija pasiteisino“, – samprotauja specialistas. Renkantis purkštuvą A. Gyvis taip siūlo palyginti traktoriaus ir prikabinamo purkštuvo kainą su savaeigio purkštuvo kaina. Dažnai paaiškėja, kad abiejų variantų išlaidos nelabai skiriasi. „Be viso kito, vertėtų pripažinti papildomus savaeigio purkštuvo privalumus, pirmiausia – jo patogumą vairuotojui, jo aukštį, kuris padeda dirbti nežalojant pasėlių“, – atkreipia dėmesį „Dotnuvos projektų“ vadybininkas. Privalumai – puikus manevringumas, didelis – iki 50 km/val. transportinis greitis, labai stabili pakaba bei itin stipri sijų konstrukcija. Automatinė ratų praslydimo kontrolė užtikrina purkštuvo pravažumą.

Padeda taupyti
„Viena iš aplinkybių, kuri labai pablogina purškimo kokybę, yra vėjas. Dėl to gamintojai ieško būdų, kaip spręsti šią problemą. Kuo purkštuvas labiau nepriklausomas nuo oro sąlygų, tuo lanksčiau galima su juo dirbti, naudoti jį dažniau ir efektyviau. Be to, jei chemikalai nebus iššvaistomi vėjais tiesiogine prasme, sutaupysime ir jų – visi chemikalai pasieks augalus“, – aiškina A. Gyvis. Pasak pašnekovo, žemės ūkio technikos inovacijų lydere laikoma bendrovė „Agrifac“ šiuo metu rinkai siūlo dvi efektyvias purškimo technologijas: „HighTechAirPlus“ ir „AirFlowPlus“.

Savaeigis purkštuvas nebėra prabangos ženklas Savaeigis purkštuvas nebėra prabangos ženklas

„HighTechAirPlus“ privalumas yra tas, kad į kiekvieną purkštuką yra paduodamas oras. Ši nauja technologija gera ir tuo, kad nekeičiant purkštukų galima purkšti įvairius pasėlius. To pasiekti padeda iš kabinos valdoma purkštukų reguliavimo sistema – ja galima reguliuoti paduodamo oro srautą, kuris suformuoja reikiamo dydžio vandens lašelius. Purškimo skystis iš purkštuko išeina su papildoma jėga, kurią sukuria oras, todėl lašelis yra mažiau nunešamas vėjo, tai leidžia mažinti purškiamo vandens kiekį l/ha. „Agrifac“ turi patentuotą „AirFlowPlus“ purškimo technologiją, kai oras per ventiliatorius paduodamas per visą purkštuvo sijų plotį – trijų metrų atstumais. Atsižvelgiant į oro sąlygas, galima lengvai reguliuoti skysčio kryptį ir oro srautą. „Ši technologija labai efektyvi esant stipriam vėjui. Ją dažniausiai renkasi ūkininkai, kurie nori itin kokybiškai nupurkšti augalus bet kokiomis oro sąlygomis. Chemikalai puikiai padengia augalą iš visų pusių, nes oro srovė juos praskleidžia“, – aiškina bendrovės „Dotnuvos projektai“ specialistas.

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką