Savaeigiai purkštuvai – efektyvesniam darbui

07-07-2015

Per pastaruosius dvejus metus iš visos žemės ūkio technikos sparčiausiai tobulėjo savaeigiai purkštuvai. To priežastis – smarkiai šoktelėjusi šių žemės ūkio mašinų paklausa, paskatinusi juos kuriančias gamyklas sutelkti visas pajėgas joms tobulinti. Rezultatas – naujausios mašinos leidžia sutaupyti keliasdešimt tūkstančių eurų per metus lyginant su jų pirmtakais.

Technika, kurią planuoja įsigyti daugelis ūkininkų

„Savaeigiai purkštuvai rinkoje yra palyginti seniai, tačiau pastaraisiais metais jie išgyvena tikrą populiarumo bumą. Paklauskite bet kurio ūkininko ar žemės ūkio bendrovės, kokį žemės ūkio padargą jie planuoja įsigyti artimiausiu metu, ir esu tikras, didžioji jų dalis paminės savaeigį purkštuvą“, – neabejoja UAB „Dotnuvos projektai“ produktų vadybininkas Algimantas Gyvis. Šiuos planus išduoda ir Europos Sąjungos paramai gauti skirtos paraiškos – dažnoje jų minimas planuojamas pirkinys – savaeigis purkštuvas. Į juo žvalgosi net ūkininkai, valdantys 300 ha žemės ir daugiau. Tokį savaeigių purkštuvų populiarumą nulėmė kelios priežastys. Pirmoji – stambėjantys ūkiai, kuriems apdirbti reikia vis galingesnės technikos. Antroji – nuolat auganti žemės ūkio produktų paklausa.  Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2000 m. parduota žemės ūkio produkcijos už 2709,4 mln. litų, 2013 m. – jau už 5665,0 mln. litų. Skaičius beveik dvigubai didesnis, o jam išauginti skirti Lietuvos žemės plotai tikrai du kartus nepadidėjo. Tad tokia situacija skatina dirbti vis efektyviau. Ir nors žemės ūkis vertinamas kaip labai perspektyvi verslo šaka, jaunimas nesiveržia čia dirbti, tiesą sakant, darbuotojų žemės ūkyje drastiškai mažėja. Visos šios priežastys skatina investuoti į galingą techniką, kuri užtikrintų kuo efektyvesnį ūkininkavimą. Ir tokią, kurioje žmogus jaustųsi komfortiškai, dirbdamas visą dieną. Taip dėmesio centre atsiduria savaeigiai purkštuvai. Kodėl? Siekiant gero derliaus, per metus pasėlius tenka purkšti 5-10 kartų. Paskaičiuokime – jei dirbamos žemės apie 500 ha, tai vien tik purškiant penkis kartus jau susidaro 2500 ha. Jei nuo kiekvieno hektaro pavyks sutaupyti po kelis eurus, ir tai jau gaunasi įspūdinga suma. O sutaupyti galima tikrai daug.

Pesticidų kiekis – kiekvienam augalui pagal jo poreikį

„Pagrindiniai minimi savaeigių purkštuvų privalumai – didelė chemikalų bako talpa, plačios purškimo sijos, komfortiška darbo vieta ir technologinės naujovės“, – vardino pagrindinius savaeigiams purkštuvams keliamus reikalavimus A. Gyvis. Kodėl jie tokie ir kokia iš jų nauda? Pirmiausia – purškimo sijų ilgis. Čia viskas kaip ir aišku – kuo platesnis plotis apimamas, tuo mažiau technika važinėja po lauką ir ne tik sutaupo degalų, bet ir mažiau ištrypia pasėlius. „Paskaičiuota – pailgėjus sijoms nuo 20 m iki 36 m ir dirbant 1000 ha lauke galima sutaupyti iki 12 ha pasėlių (prie šiųmetinių derliaus prognozių beveik 100t kviečių), kurie nebus išminti, mažiau reikės technologinių vėžių“, – pateikė faktus „Dotnuvos projektų“ atstovas. Šis skaičius būtų dar įspūdingesnis, jei lygintume prie traktoriaus prikabinamą ir savaeigį purkštuvą, kurio visi keturi ratai vairuojami ir varomi, taigi, apsisukdamas lauko gale jis idealiai seka technologinėmis vėžėmis  ir neišvažinėja pasėlius, mat traktorius gale lauko daro dvejas vėžes- priekiniais ir galiniais ratais. „Naujųjų savaeigių purkštuvų darbinis greitis didesnis. Jei skaičiuosime tik purškimo laiką, darbo našumas per vieną valandą siekia 40-50 ha“, – dėstė argumentus A. Gyvis. Dar viena galimybė taupyti – purškiamų pesticidų kiekis. Jie kainuoja brangiai, tad purškiant tiksliai ten, kur reikia, galima sutaupyti iki kelių tūkstančių eurų. Tam padeda GPS purškimo sijų kontrolė – laukui siaurėjant, privažiavus prie jau nupurkštų vietų automatiškai išjungiamos tam tikros purškimo sekcijos, ir chemikalai dar kartą nepurškiami. Ir  taupumas, ir ekologija. Įvertinus, kad 36 m ilgio sijos turi 24 sekcijas (esant poreikiui, galima pagaminti net ir su 72 sekcijomis), akivaizdu, kad tokio tikslumo nepavyktų pasiekti net purškiant augalus „rankomis“...Be minėtų dar viena galima sąlyga sutaupyti – tinkamas purškimo intensyvumas pagal atskirus augalus. Įmontavus azoto jutiklius nuskenuojama kiekvieno augalo spalva ir pagal tai reguliuojama kintama norma skystų trąšų – augalai jų gauna būtent tiek, kiek jiems reikia.  

Ūkininko patirtis

Arūnas Vaicekavičius, UAB „Jonio agroservisas“ direktorius, gali labai gerai palyginti prikabinamų ir savaeigių purkštuvų privalumus – jo valdoma bendrovė turi ir prikabinamą, ir du naujus savaeigius purkštuvus – vienas jų trejų metų senumo, kitas – naujutėlis, pirktas šiemet. „Pirmąjį savaeigį purkštuvą įsigijome dar 2007 m., po to jį pardavėme, pirkome kitą. Nėra net ką lyginti, visai kitas pajėgumas nei prikabinamo, daug daugiau hektarų per dieną gali apdirbti. Yra jame ir GPS, purškimas reguliuojasi taip, kad antrą kartą tų pačių plotų jau nepurkštų: rinkomės purkštuvą su daugiau sekcijų, kad taupytume pesticidus. Be to, savaeigiai purkštuvai daug aukštesni, nemindo, nežaloja augalų – rapsai, štai kaip šiemet vietomis siekia iki 2 m. aukščio, tai su prikabinamu jau būtų sunku įvažiuoti“, – vardino skirtumus pašnekovas. Savaeigių purkštuvų sijos reguliuojamos automatiškai, gali pakilti net iki 2,5 m. tad purškiant nežalojami net visiškai užaugę žieminiai rapsai. Naudojamas RTK tikslusis signalas gali nuvairuoti techniką 2 cm tikslumu, sumontuotos filmavimo kameros padeda operatoriui gerai valdyti purkštuvą.2200 ha žemės apdirbančioje bendrovėje dirba 12 žmonių, galinčių sėsti už įvairios žemės ūkio technikos vairo, tad darbo visiems užtenka. „Perkam naujausią techniką, kad žmonės iš darbo pajustų malonumą, o ne katorgą. Savaeigių purkštuvų ir prikabinamų skirtumas ir čia akivaizdus – dirbant su traktoriumi dažnai kabinoje jaučiamas pesticidų kvapas. O šiame purkštuve sumontuoti anglies filtrai – darbininkai nenuodijami“, – pasakojo A. Vaicekavičius. Dažno ūkininko darbo diena per darbymetį trunka nuo saulėtekio iki saulėlydžio, tad labai svarbu ir darbo vieta, kuria dažnai tampa traktoriaus ar savaeigio purkštuvo kabina, ir mechanizmų valdymo patogumas. 

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką