Lauko dienoje – dėmesys kukurūzams

04-10-2016

Lauko dienoje – dėmesys kukurūzams

Rugsėjo 28 dieną Skaistgirio žemės ūkio bendrovėje (Joniškio r.) vyko UAB „ Dotnuva Baltic“ organizuota kukurūzų lauko diena. Vadybininkas Darius Šakickas renginio, kurio metu pristatytos naujausios ir jau rinkoje esančios kukurūzų veislės, nenorėjo vadinti tradiciškai. Priimtiniau, jo žodžiais, įvardyti praktiniu užsiėmimu, nes pasidalinus savo patirtimi ir žiniomis, išklausyta žemdirbių bei ūkininkų nuomonė, drąsiai diskutuota.

Turime į ką lygiuotis

Anot D. Šakicko, kukurūzų pasaulyje sėjama nemažai. Didžiausi plotai JAV, Kinijoje, ES – trečiojoje vietoje. Kukurūzų laukus galima pamatyti net Norvegijoje. Europos Sąjungoje kukurūzų plyti apie 16 milijonų ha, 9 iš jų auginami grūdams, kuriuos perdirbus, gaminami kombinuoti pašarai. 5 milijonai ha skirti silosui, biodujoms. Stebėtina: 200-250 tūkstančių ha kukurūzų sėjama sėklininkystės tikslais.Lauko dienos metu UAB „Dotnuva Baltic“ vadybininkas atkreipė dėmesį į kukurūzų panaudojimo galimybes. Pasaulyje iš jų gaminamas ne tik silosas, grūdainis, bet ir biodujos, kuras, alkoholis, kruopos. Lietuvoje kukurūzų paskirtis labai siaura. Be to, ir pasėlių plotai nedideli. Kukurūzų pasėjama apie 40 tūkstančių ha. Šalyje naujausių veislių pristatymus organizuojančios bendrovės atstovas prisiminė rugsėjo 23 - ąją dieną Labūnavoje vykusios lauko dienos įspūdžius. Kėdainių rajono žemės ūkio bendrovė prieš porą savaičių jau buvo sudėjusi dvi dideles tranšėjas siloso. 1 ha davė 44 tonas žaliosios masės. Kukurūzų derlingumo rodikliai Lietuvoje nemaži, nuo 35 – 45 tonų iš ha. Kai kuriais atvejais galima gauti net 50 tonų. Gerą derlių lemia keli faktoriai: palankūs metai, mažos laukinių žvėrių atakos ir, žinoma, gerai parinktos veislės.

Svarbiausia – derlingumas ir atsparumas ligoms

Lauko dienoje – dėmesys kukurūzams

Skaistgirio žemės ūkio bendrovėje ūkininkai supažindinti su 11 kukurūzų veislių. Penkiomis iš jų jau 2-3 metus prekiaujama, šešios dar bandomos ir atsakingai tiriamos, idant į rinką ateitų tik pačios perspektyviausios ir produktyviausios. Austriška vėlyva veislė "SL Enormo" –Kukurūzai užauga gana aukšti - 2, 70 cm, atsparūs išgulimui. Išsiskiria sausų medžiagų ir žalios masės kiekiu, išskirtinai aukštas sausų medžiagų ir žaliosios masės derlius. Grūdai būna titnaginio dantyto tipo. Lauko dienoje dalyvavęs „Syngenta“ atstovas Arnoldas Čepelė pristatė kukurūzų veislę "NK Ravello", skirtą ankstyvam derliui. Kukurūzai užauga aukšti, pagaminti pašarai pasižymi dideliu maistingumu. Kilogramas jų maistingesnis nei kilogramas miežių, todėl ūkininkui, norinčiam didesnių primilžių, karvėms reikia duoti mažiau premikso ir baltyminių priedų. Perpjovus grūdą plika akimi matosi, kad jame yra du trečdaliai krakmolo ir prie pat gemalo šiek tiek drėgmės. Naujoji kukurūzų veislė "SY Tiptop" pasižymi geru sausųjų medžiagų virškinamumu ir siloso kokybe. Vėlyvesnės silosinio tipo veislės kukurūzų burbuolė, kaip ir prieš tai minėtosios, užauga labai didelė ir būna gerai užpildyta grūdais, kurie sukaupia apie 33 -34 % krakmolo. Šerdis nedidelė. Iš 1 ha gaunama 50 tonų žalios masės. Augalai atsparūs išgulimui, augalai išlieka sveiki iki derliaus nuėmimo. "Agiraxx" veislę rekomenduojama auginti grūdams ar grūdainio gamybai. Tai vėlyva veislė, kuri pasižymi didele augimo energija, o burbuolėje subrandina 15-16 eilių grūdų, augalai subrandina dideles burbuoles ir ilgai išlieka žali. Svarbu tai, kad pašaras turi didelę energetinę vertę, o tai užtikrina aukštą gyvulių produktyvumą.

"Leovoxx" laikoma pačia perspektyviausia kukurūzų veisle, kuri jau netolimoje ateityje papildys asortimentą. Ankstyvesnio tipo veislės kukurūzai išsiskiria labai gerai išvystyta augalo dalimi. Nors stiebo lapai žaliuoja, tačiau burbuolės dengiamieji lapai jau ruduoja. Jie labai gražiai apgaubę burbuolę, todėl nėra jokios grėsmės mestis puviniui. Burbuolė taipogi iki pat viršaus užpildyta grūdais – tai dar vienas didelis šios veislės pliusas. Jos šerdis labai smulki, nedidelė. Perpjovus grūdą matyti du trečdaliai krakmolo, todėl rugsėjo pabaiga tinkamiausias laikas nuimti minimos veislės kukurūzų derlių. O jis, primityviai paskaičiavus, gali būti 13 tonų grūdų iš ha.

UAB „Dotnuva Baltic“ Skaistgirio žemės ūkio bendrovėje pristatė ir pasakojo apie naujas, dar bandomas veisles "Lidano", "Remington", "Eurojet", "Fidoxxi", "Afixx", "Faxxana".

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką