Grūdų derlių gelbsti šiuolaikiški sandėliai

27-10-2016

 

Grūdų derlių gelbsti šiuolaikiški sandėliai

Per javapjūtę laukus merkęs lietus grūdų augintojams dar kartą įrodė, kaip svarbu Lietuvoje turėti sąlygas tinkamai išdžiovinti bei saugoti derlių. Liūčių ir drėgmės keliamus iššūkius daugeliui ūkininkų šiemet padėjo įveikti modernūs grūdų sandėliai su džiovinimo ir valymo įranga. Juos įrengiančios bendrovės „Dotnuva Baltic“ Projektų diegimo skyriaus vadovas Mindaugas Veiveris pastebi, kad šiemet savo naujus grūdų sandėlius išbandžiusių žemdirbių buvo kaip niekada daug.

 Sprendimas pasiteisino 100 procentų

Apie 800 hektarų žemės savo ūkyje Radviliškio rajone dirbantis 44 metų ūkininkas Svajūnas Toleikis džiaugiasi tokį sandėlį pasistatęs dar šią vasarą.

„Kadangi šiemet vasara buvo labai lietinga, sprendimas pasiteisino šimtu procentų. Tikrai džiaugiuosi pasistatęs sandėlį. Kitu atveju būčiau turėjęs daug problemų. Turėdamas savo džiovyklą, gali derinti įvairius darbus – džiovinti, pilti į angarą ar bokštus, vėl džiovinti. Esi pats sau šeimininkas“, – aiškina S. Toleikis. 

Be javų, ūkininkas augina ankštines kultūras, rapsus, cukrinius runkelius. Devyniolika metų ūkininkaujantis S. Toleikis iki šiol džiovyklos neturėjo. Kartais bandydavo dalį grūdų išsidžiovinti kaimyno sandėlyje, tačiau didžioji dalis grūdų likdavo nedžiovinta. Dėl to ūkininkas prarasdavo dalį derliaus.

Padėjo išsaugoti derliaus kokybę

Pasvalio rajono žemės ūkio bendrovė „Girsūdai“ modernų sandėlį pasistatė dar 2015 metų vasarą. Jame sumontuota šiuolaikiška ir naši džiovykla bei grūdų saugojimo įranga šiemet ypač pravertė.

„Pernai metai buvo lengvesni, nes nereikėjo daug džiovinti. Džiovykla dirbo ne visu pajėgumu. O šiemet ji jau dirbo visu našumu, ir rezultatas buvo dar akivaizdesnis. Šiemet javapjūtė buvo lietinga, sąlygos ypač sudėtingos. Buvo nelengva, tačiau susidorojome ir, be to, išsaugojome produkcijos kokybę – padėjo naujojo sandėlio įranga“, – sako bendrovės „Girsūdai“ vadovas Zenonas Zimkus.

Naujo objekto naudą „Girsūdai“ pajuto jau pernai – turėjo kur sandėliuoti derlių. Senuose „Girsūdų“ sandėliuose telpa apie 6 tūkst. tonų derliaus, o bendrovė kasmet kulia daugiau kaip 10 tūkst. tonų įvairiausios produkcijos. Naujajame sandėlyje ne tik galima sutalpinti visą grūdų derlių, bet ir kontroliuoti laikomos produkcijos temperatūrą, drėgnumą, jei prireikia – ventiliuoti. Pasak Z. Zimkaus, tai padeda išlaikyti gerą derliaus kokybę.

Per pamainą užtenka dviejų žmonių

„Bendrovės dirbamos žemės plotai nemaži – apie 1800 ha.  Šiemet net 1000 hektarų buvo apsėti žieminiais kviečiais. Auginame žieminius rapsus, pupas, miežius, vasarinius kviečius. Taigi, tenka kiekvieną kultūrą nuimti, išdžiovinti ir sutvarkyti atskirai. Neturėdami modernios džiovyklos, labai vargome. Dabar per dieną galime prikulti iki 800 tonų grūdų, ir visus sklandžiai sutvarkome“, – prisipažįsta žemės ūkio bendrovės vadovas.

Anot jo, kitas didelis modernaus sandėlio privalumas – reikia daug mažiau darbo jėgos. „Žmonių kaimuose trūksta, o ateityje kaimo vietovėje surasti profesionalą bus dar sunkiau. Dabar per pamainą sandėlyje užtenka dviejų žmonių. Šiam darbui esame pasiruošę tris operatorius, kurie gali pakeisti vienas kitą. Kadangi džiovykla naši, naktimis stengiamės nedirbti. Ankščiau dirbdavome ištisomis paromis – prasidėjus javapjūtei, tai trukdavo visą mėnesį“, – pasakoja Z. Zimkus.

Naujasis „Girsūdų“ sandėlis – modernus kompleksas. Jame įrengta 25 tonų talpos produkcijos priėmimo duobė, 60 tonų per valandą našumo grūdų valymo mašina. Džiovyklos našumas – 36 tonos per valandą. Joje įrengtas daviklis, leidžiantis operatoriui įvertinti grūdų temperatūrą ir drėgnumą bei nuspręsti, kada grūdus galima nukreipti į bokštą. „Girsūdų“ komplekse sumontuoti keturi sandėliavimo bokštai. Kiekviename telpa apie 950 tonų produkcijos. Iš bokštų grūdai transporteriais gali būti nukreipti į iškrovimo bokštą. Iš jo 25 tonas talpinanti transporto priemonė užpildoma per 5–6 minutes. Kraunant iš senųjų bendrovės bokštų tai užtrukdavo 50–57 minutes.

„Tai – didžiulis skirtumas. Ypač finansiškai skaudžiai mums atsiliepdavo prastovos. Juk mašinos yra nuomojamos, už tai reikia mokėti“, – aiškina Z. Zimkus. Bendrovei pradėjus naudoti naująjį sandėlį, bendrovės vadovas skaičiuoja ir natūralų pajamų prieaugį: paruošus daugiau geresnės kokybės grūdų, derlių galima parduoti brangiau. 

Statybų daugėja

„Akivaizdu, kad žemdirbiai vis labiau įsitikina šiuolaikiškų sandėlių nauda. Paprastai per metus įgyvendindavome 20–25 projektus, o šį sezoną tokių objektų turėjome beveik 40. Jau esame pasirašę keletą sutarčių pramoninių grūdų elevatorių statybai kitam sezonui, darbus pradėsime šį rudenį“, – sako „Dotnuva Baltic“ Projektų diegimo skyriaus vadovas Mindaugas Veiveris.

Sparčiai didėjantį montuojamų  grūdų sandėliavimo objektų  skaičių Lietuvoje pastebi ir įrangos gamintojai. Italijoje vykusioje „Cimbria“ tarptautinėje konferencijoje „CISE IV“ bendrovė „Dotnuva Baltic“ įvertinta „Metų pardavėjo 2016“ apdovanojimu. Pasak M. Veiverio, tai yra tiek įmonės kompetentingos komandos darbo, tiek ir pasikeitusio klientų požiūrio rezultatas.

Anot pašnekovo, ūkininkai skaičiuoja tokios įrangos naudą ir vėliau patys įsitikina savo pasirinkimo teisingumu. Kai kelis sezonus iš eilės nuimant derlių lyja, tokios investicijos nauda tampa akivaizdi. Pagrindiniai modernaus sandėlio su džiovinimo ir valymo įranga privalumai – galimybė grūdus išvalyti, išdžiovinti bei sandėliuoti neprarandant grūdų kokybės. Moderni įranga leidžia kontroliuoti grūdų sandėliavimo procesą: galima stebėti sandėliuojamų grūdų temperatūrą, o esant reikalui – juos ventiliuoti. Visas šis procesas yra mechanizuotas ir pagal poreikį gali būti automatizuotas. Grūdams kasti, krauti nebereikia atskiro traktoriaus ar teleskopinio krautuvo – vienu mygtuko paspaudimu galima grūdus perpilti iš vieno bokšto į kitą, išvalyti pakartotinai, jeigu reikia, padžiovinti prieš parduodant.

„Šiam procesui valdyti užtenka vieno operatoriaus. Tai irgi reikėtų įvertinti, skaičiuojant, per kiek laiko atsipirks ši nemažai kainuojanti investicija,“ – pataria „Dotnuva Baltic“ atstovas.

Jis taip pat pastebi, kad ūkininkai vis drąsiau renkasi našesnę grūdų apdorojimo ir sandėliavimo įrangą.

„Mūsų užsakovai vis dažniau nori, kad derlius būtų sutvarkomas kuo operatyviau, kad nereikėtų dirbti naktį. Jie pageidauja didesnio našumo, kad išvengtų sunkumų sudėtingomis derliaus nuėmimo sąlygomis, kad grūdų sandėlio pajėgumas nestabdytų javapjūtės. Ūkininkai supranta, kad geras sprendimas nėra pigus sprendimas. Kai jie prašo mūsų patarimo, visuomet nuvykstame į ūkį, įvertiname, kiek yra kombainų, koks jų pajėgumas, ir pateikiame savo rekomendacijas, koks sandėlis, elevatorius ar džiovykla labiausiai atitiktų ūkio poreikius bei galimybes“, – sako M. Veiveris.

Planuoti reikia iš anksto

„Dotnuva Baltic“ atstovas taip pat atkreipia dėmesį, kad modernus sandėlis visų pirma yra statinys. Tad jam galioja visos privalomos statybos procedūros ir terminai. Dėl to įrengti tokį objektą neužtenka nusiteikimo – reikia planuoti darbus, numatyti jų trukmę. Techninio projekto ruošimas užtrunka 2–3 mėnesius, o jo derinimas, kol gaunamas leidimas statybos darbams, trunka nuo mėnesio iki pusantro. Vadinasi, vien tik projekto ruošimas užtruks iki 5 mėnesių. Įranga pagaminama ir pristatoma per 1,5–2 mėn., priklausomai nuo objekto dydžio statybos,  montavimo darbai trunka 2–5 mėn.

Ūkininkas S. Toleikis tvarkyti statybai reikalingus dokumentus pradėjo 2015 metų lapkritį. Naująjį sandėlį jis pradėjo naudoti rugpjūčio viduryje.

„Kad suspėtume iki sezono pradžios, reikia mažiausiai pusmečio. Geriausias laikas pradėti šį procesą ne vėliau kaip iškart po rudeninės sėjos, o dar geriau būtų apie tai pradėti galvoti vasarą“, – atkreipia dėmesį bendrovės „Dotnuva Baltic“ Projektų diegimo skyriaus vadovas.

Grūdų derlių gelbsti šiuolaikiški sandėliai

Pasvalio rajono žemės ūkio bendrovės „Girsūdai“ modernus grūdų sandėlis įrengtas praėjusių metų vasarą.

Grūdų derlių gelbsti šiuolaikiški sandėliai

Radviliškio rajono ūkininko S. Toleikio naujas grūdų sandėlis pastatytas šiais metais.

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką