Atidaryta dar viena laimingų karvių ferma Kėdainiuose

19-12-2023

Krentant pirmam sniegui Turskių šeimos ūkyje Surviliškyje (Kėdainių r.) oficialiai atidaryta moderni melžiamų karvių ferma, ant kurios puikuojasi lentelė su užrašu „Čia gyvena laimingos karvės“. Į šventę atvyko ūkininkai iš visos Lietuvos, „Dotnuva Baltic“, „BROLIS HerdLine „Investra“ ir kt. atstovai.

Su šeima ūkininkaujanti E. Turskienė pieno ūkio modernizavimo partneriais pasirinko bendrovę „Dotnuva Baltic“.

Ūkyje yra 150 piendavių. Du Gemini robotai su integruotu „BROLIS HerdLine“ pieno analizatoriumi melš 118 karvių – tiek vietų yra rekonstruotame tvarte. Kitos liko senajame rištinio laikymo tvarte.

Įsigytas ir pašarų pristūmimo robotas Butler Gold,  įrengta Boumatic mėšlo šalinimo sistema, automatinis apšvietimas Agrilight, ventiliacijos sistema CMP Impianti, taip pat iš stiklo pluošto pagaminti guoliaviečių lankai Spinder.

„Viskas nauja – nuo pieno bloko iki mėšlidės“, – džiaugiasi Erlenda ir Laimutis Turskiai. Manoma, kad esant dabartinėms pieno kainoms investicijos į naujas technologijas turėtų atsipirkti per 6–7 metus.

Atidaryta dar viena laimingų karvių ferma Kėdainiuose

Melžimo roboto Gemini privalumais netruko įsitikinti

Robotizuota Turskių ūkio ferma įrengta buvusiame grūdų sandėlyje. Visą technologinį išdėstymą, kad būtų optimaliai išnaudotas plotas, karvių judėjimą fermoje, įrangos suderinimą numatė ir parengė „Dotnuva Baltic“ Projektų vadovas Dalius Aksenavičius.

Spalio 4 dieną į rekonstruotą fermą buvo perkeltosios pirmosios 25 karvės. Kasdien čia įleidžiama po kelias naujokes, tad šiuo metu robotai melžia 69 karves. „Kaip į teatrą einu žiūrėti, kas vyksta naujoje fermoje“, – šypsosi Erlenda. Ji sako, kad buvo teisingas sprendimas į naują fermą karves perkelti po truputį – taip ir ūkininkams, ir gyvuliams lengviau.

„Karvėms laimė atėjo anksčiau negu mums, – šmaikštauja Erlenda. – Jos gyvena visiško komforto sąlygomis.“ Turskiai tikisi, kad ir jų gyvenimas gerokai palengvės po 2–3 mėnesių, kai jau visos 118 karvių bus atnaujintoje fermoje ir įpras melžtis robote. Jie pastebi, kad pirmosios robotu melžiamos karvės tapo itin ramios, meilios ir laimingos.

Gemini robotas iš gamyklos atvežamas jau surinktas. Kaip vieną didžiausių šių robotų privalumų Turskiai įvardija melžimą iš galo – melžikliai ant spenių uždedami tarp užpakalinių kojų, tokiu būdu sumažinama karvės galimybė spardytis, ji negali sugadinti už melžimo zonos įtaisytos roboto rankos. Melžiklio ranka reguliuojasi pagal tešmenį, todėl ūkyje nebuvo nė vienos karvės, kuri netiktų melžtis robote. Iš melžimo vietos karvės nukreipiamos atgal į bandą arba atskyrimo gardą gydymui. Robotas yra atviras, karvės visada mato gentaines.

Su Gemini robotų gamintoja „BouMatic“ bendradarbiauti pradėjo Lietuvos aukštųjų technologijų įmonė „BROLIS HerdLine“, sukūrusi pieno analizatorių „BROLIS HerdLine“ – jis iškart integruojamas į Gemini robotą.

Guoliavietės, kurių lankai pagaminti iš stiklo pluošto – pirmosios tokios Lietuvoje. Jos plonesnės, dėl to yra 6 cm daugiau vietos karvėms, spyruokliuojančios, tad, skirtingai negu vamzdis, amortizuojasi ir netrukdo karvei atsistoti. Erlenda giria ir minkštus aukščiausios kokybės latekso kilimėlius – dar nebuvo, kad bent viena karvė atsigultų ant tako praėjimuose.

Didžiausias primilžis vienais metais buvo 9,2 t iš karvės, pernai – 8,2 t. Turskiai dabar didžiausią dėmesį skiria ne pieno kiekiui, o jo kokybei – baltymų ir riebalų kiekiui.

„Pradėję melžti robotais dar bent toną primilžio tikrai išlošime vien dėl to, kad šersime vienodu pašaru ištisus metus, jį didins ir dažnesnis melžimasis“, – neabejoja L. Turskis, pridūręs, kad iki šiol trys–keturi vasaros mėnesiai dėl karščio, dėl žolės kokybės mažindavo pieno kiekį.

Ūkininkas netruko pastebėti, kad, pradėjus melžti robotais, labai padidėjo karvių ėdamumas – tam įtakos turi ir nuolat robotu pristumiami ir permaišomi pašarai. Jie ūkyje dalijami pašarų maišytuvu–dalytuvu Siloking ir šios patikimos technikos Laimutis atsisakyti neketina – ji visiškai patenkina ūkio poreikius.

Nauji pastatai nebūtini: robotai dirba buvusiame sandėlyje

Tris dešimtmečius ūkininkaujantys Turskiai apie ūkio modernizavimą pradėjo galvoti tuomet, kai buvo gerokai pakilusios pieno kainos. Pasak Erlendos, darbuotojų kolektyvas geras, bet jis neišvengiamai sensta, o jaunimas nelabai nori dirbti prie gyvulių, tad melžimo robotai anksčiau ar vėliau turėjo tapti neišvengiama būtinybe.

„Tai ir sprendėme šeimoje – ar investuojame, ar pamažu sunykstame ir pereiname tik į augalininkystę?“ – pasakoja E. Turskienė. Lemiamas žodis priklausė vyresniajai dukrai, veterinarijos gydytojai Kamilei – ji patvirtino, kad ateityje perims ūkį ir uždegė žalią šviesą inovacijoms.

Renkantis melžimo robotus Kamilė kaip pavyzdį tėvams rodė Labūnavos žemės ūkio bendrovę, kurioje jau dirba 6 Gemini robotai ir statomi dar du. Svarbiausia, kad šiems robotams nebūtina statyti naujų fermų – juos galima pritaikyti ir atnaujintuose senuose tvartuose ar pastatuose.

„Nebūtume patikėję, jei savo akimis nebūtume pamatę, kaip Labūnavoje viskas sutvarkyta ir kaip gerai ten jaučiasi karvės. Ir kai po to „Dotnuva Baltic“ surengė seminarą apie investavimo galimybes, kitų robotų nė nevažiavome žiūrėti. Tik reikėjo šeimoje nuspręsti, ar ryžtamės“, – prisimena Erlenda.

Atidaryta dar viena laimingų karvių ferma Kėdainiuose

Turskių ryžtą dar labiau padidino Žemaitijos ūkininkas Tomas Palekas, kai pamatė jo ūkyje statomą naują fermą su Gemini robotais. „Sakome, jeigu jis nebijo investuoti, ūkininkaudamas ant nederlingų kalnų ir pakalnių, tai ko mes bijome, iš 50 ha liucernos galėdami apsirūpinti žoliniais pašarais? – Erlenda tik patvirtino, kaip svarbu ūkininkams bendrauti ir dalytis patirtimi. – Be to, kombainas dirba tik mėnesį per metus, bet jį perkame, o melžimo robotas – ištisai ir jam gailime pinigų...“

Projektui pateikti Turskiai turėjo tik truputį daugiau kaip mėnesį – per tokį trumpą laiką reikėjo rasti vietą fermai, parengti seno pastato rekonstrukcijos projektą, viską numatyti, suskaičiuoti ir t. t. „Tai buvo sunkiausias mėnuo, tikra pasiutpolkė“, – sako Erlenda. Projektą išsiuntė paskutinę jo priėmimo dieną iki darbo dienos pabaigos likus 5 minutėms.

Turskiams apsispręsti bendradarbiauti su bendrove „Dotnuva Baltic“ nebuvo sunku. Pirmiausia, dėl Gemini robotų ir jų technologinių privalumų bei galimybės jiems pritaikyti turimą savo pastatą. Antras dalykas – ūkį ir bendrovę skiria tik 12 km, tad servisas bus ranka pasiekiamas.

„Dotnuva Baltic“ fermų įrangos produktų vadybininkas Alfonsas Genys teigė, kad serviso komanda budi visą parą 7 dienas per savaitę. „Melžimas ir pieno aušintuvas – tai svarbiausi dalykai, į kuriuos reaguojama čia ir dabar. Lietuvos centre esančios „Dotnuva Baltic“ specialistai per 2 val. gali pasiekti tolimiausią Lietuvos tašką, o Turskių ūkis – visi šalia.“ 

Turskiai pripažįsta, kad 2022-ųjų vasarį prasidėjus karui Ukrainoje, kilus energetinei krizei, kritus pieno kainai, nerimo buvo ir yra per akis. Bet kooperatyvo „Pienas LT“, kuriam priklauso Turskiai, vadovai ramino ūkininkus, ragino nepulti į paniką, juk gyvenimas tęsiasi, žmonėms valgyti reikės, teikė ekonominius skaičiavimus ir tai juos truputį nuramino. „O kai jau pradedi kažką daryti, tai ir darai“, – reziumavo optimizmo neprarandanti Erlenda.

„BouMatic“ – vienas iš pagrindinių melžimo prekės ženklų pasaulyje

Pasak A. Genio, melžimo robotų, pašarų pristūmėjų Lietuvoje sparčiai daugėja. „Pirmiausia, dėl darbo jėgos trūkumo – jos visur trūksta arba ji labai brangi. Taip pat didėja susidomėjimas automatiniu vėdinimu – tuo, kas labai svarbu gyvuliams ir kam įtaką daro šiltėjantis klimatas. Be technologijų šiuolaikinis ūkis jau neįsivaizduojamas“, – teigė specialistas.

Nyderlandų gamintojas „BouMatic“ – vienas iš pagrindinių melžimo prekės ženklų visame pasaulyje. Rinkoje šio gamintojo melžimo robotai ir automatizuotos aikštelės gerai žinomi. „BouMatic“ technologijų privalumai yra gyvūnų gerovė, lengvesnė jų priežiūra ir pačios sistemos saugumas. Gemini melžimo robotas saugus karvėms, vartotojui ir pačiai melžimo sistemai.

Gemini – vientisas įrenginys, kurį galima greitai sumontuoti ir naujame, ir rekonstruotame tvarte. Rinkoje jau pasirodė dvigubi melžimo robotai Gemini, kuriuose viena melžiklio ranka vienu metu melžia dvi greta stovinčias karves.

Lietuvoje per 3 veiklos metus įdiegta daugiau kaip 20 „BouMatic“ gamybos robotų, šiuo metu jie statomi dar keliuose ūkiuose Krekenavoje, Kazlų Rūdoje, Labūnavoje, Utenos rajone.

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką