Praktiniai patarimai ruošiant gyvulių pašarus žiemai

29-04-2019

Kaip svarbu tinkamai paruošti gyvulių pašarą žiemai pasakoti patyrusiam ūkininkui tikrai nereikia, tačiau ar kada susimąstėte, kad be žolės kokybės ar jos vytinimo trukmės didelę dalį sėkmingo pasiruošimo žiemai sudaro tinkamų pašarų pakavimo medžiagų pasirinkimas ir tinkamas jų naudojimas?

Tad į ką būtina atkreipti dėmesį renkantis tinkamiausias pašarų pakavimo priemones? Kaip paruoštus pašarus išsaugoti ilgiau? Patarimais dalijasi „Dotnuva Baltic“ specialistas Tomas Siutilas.

Ir pašarų pakavimo medžiagos turi galiojimo terminą

Rinkdamiesi rulonų plėvelės gamintoją atkreipkite dėmesį, kuriam laikui jis suteikia garantiją savo produkcijai ir nesandėliuokite jos ilgiau nei rekomenduoja gamintojas. Pasibaigus garantiniam laikotarpiui plėvelė gali būti pakeitusi savo pirmines savybes. Įsigytus plėvelės rulonus rekomenduojama laikyti statmenai ir originaliame įpakavime, saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir drėgmės. Jei sandėliuojama nesilaikant šių taisyklių, plėvelė gali netekti apsauginių savybių net nesibaigus garantiniam laikotarpiui.

Pakavimo medžiagomis pasirūpinkite iš anksto

Gaminant kokybiškus pašarus rulonuose labai svarbu suplanuoti laiką – ir kalbame ne tik apie laiku nušienautą pievą. Planuojant šienapjūtę žolės vytinimui numatykite ne daugiau nei 24–36 valandas, o susuktus ritinius kuo greičiau apvyniokite plėvele. Tai padaryti rekomenduojame per dvi valandas nuo ritinių suformavimo. Jeigu ritiniai nesupakuoti bus ilgiau, jie gali „kaisti“ – dėl to pašaruose gali sumažėti gyvuliams itin reikalingų maistinių medžiagų ir baltymų.

Taigi pašarų ruošimo procese laikas itin svarbus pašarų kokybei, tad rekomenduojame visas pakavimo medžiagas būti pasiruošus iš anksto, kad visas pašarų ruošimo procesas nesustotų ir dėl to nenukentėtų pašarų kokybė.

Apskaičiuoti tikslų reikalingą plėvelės kiekį

Kad ir kaip gerai sandėliuojate pašarų ruošimo medžiagas, rekomenduojama kuo tiksliau įsivertinti pakavimo medžiagų poreikį ir įsigyti plėvelės tik vienam šienavimo sezonui. Skaičiuodami reikalingą kiekį atkreipkite dėmesį į tai, kad naudojant kokybišką plėvelę pilnai užtenka 6 jos sluoksnių pilnam pašarų kokybės užtikrinimui, kai pašaro drėgmė yra 45–50 proc. Jei pašarai drėgnesni, reikės daugiau plėvelės sluoksnių.

Apsaugokite pašarus nuo pelėsių ir parazitų

Viena dažniausiai pasitaikančių pelėsių vystymosi priežasčių – nekokybiška ir netinkamai įtempta rulonų plėvelė. Rinkitės rinkoje gerai žinomus pašarų pakavimo medžiagų gamintojus ir įsitikinkite gamintojo kokybės kontrole, ypač kai renkatės rulonų plėvelę. Tik kokybiška plėvelė bus tvirta bei lipni, todėl apsaugos pašarus nuo nereikalingos drėgmės, parazitų bei UV spindulių.

Išsirinkę tinkamas medžiagas, atkreipkite dėmesį į jos įtempimą vyniojimo metu. Jei plėvelė yra per mažai įtempta, ji gali tinkamai nesukibti su kitu plėvelės sluoksniu, tokiu būdu palikti ritinyje oro, kuris ir yra pagrindinė sąlyga pelėsių dauginimuisi. Tačiau plėvelės negalima ir pertempti, antraip ji gali plyšti, – mūsų klimato sąlygoms rekomenduojamas įtempimas yra 70 proc.

Apsaugą nuo pelėsio padidinsite ir skirdami laiko užklijuoti pažeistas plėvelės vietas lipnia juosta – tai taip pat padės sumažinti galimą oro patekimą.

Kiti patarimai kokybiškam pašarui paruošti:

  • Pjaunant saugoti pašarų masę, kad į ją nepatektų žemės ir aštrių daiktų (gyvūnų kaulų, šakų).
  • Jei orai sausi, pradalgių rekomenduojama nevartyti, kad žolės masė neužsiterštų žemėmis, o jei orai permainingi, pradalges vartyti reikia.
  • Nevynioti ritinių plėvele lyjant.
  • Ritinius laikyki vertikalioje padėtyje, idealu – žvyro ar kito tvirto pagrindo aikštelėje.
  • 72 valandas po plėvelės apvyniojimo rulono viduje vyksta fermentacija – tuo laikotarpiu rekomenduojama netransportuoti rulonų.
  • Praėjus 30 dienų nuo suvyniojimo, patikrinki pašaro kokybę – prapjauki ruloną. Jei pašaras paruoštas tinkamai, turėtų jaustis malonus, kiek saldus kvapas. Liečiant pašarą turėtų jaustis drėgmė. Kokybiško pašaro spalva gali būti įvairi – nuo žalios iki šviesiai rudos.

Jei kiltų daugiau klausimų apie pašarų pakavimo medžiagas, kviečiame susisiekti su „Dotnuva Baltic“ specialistu Tomu Siutilu (8 626 43157) arba vadybininku savo regione. Šiuo metu tai daryti ypač verta, nes tvirta penkių sluoksnių suomiška rulonų plėvelė RANI dabar už ypatingą kainą!

„Dotnuva Baltic“ vadybininkai jūsų regionuose:

Vidurio Lietuva – Simonas (8 611 10020), Žemaitija – Marius (8 626 65273, Šiaulių kraštas – Dalius (8 620 71402), Šiaurės Lietuva – Aidas (8 614 95271), Pietų Lietuva – Kęstutis (8 626 70838), Vilniaus kraštas – Andrius (8 610 30557)

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką